Jak dbać o wykładziny biurowe?

Wykładziny w biurach to rozwiązanie, które od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Pokrycie podłogi wykładziną dywanową poprawia akustykę pomieszczeń, nadaje im przytulniejszy, ale też profesjonalny wygląd. Sprzyja również utrzymaniu czystego, wolnego od alergenów powietrza, ponieważ runo wykładziny wyłapuje z niego kurz. Jednak, aby wykładzina biurowa dobrze się prezentowała i nie stanowiła siedliska zanieczyszczeń, należy właściwie o nią dbać. W jaki sposób?

Regularne odkurzanie wykładzin biurowych

Podstawą dbania o czystość wykładzin w biurze jest ich regularne odkurzanie. Najlepiej robić to codziennie, wykorzystując nie tylko mocny odkurzacz, ale również szczotkę obrotową, która wymiecie z runa takie zanieczyszczenia, jak piasek czy kurz. Częstotliwość wykonywania tej czynności można dopasować do intensywności eksploatowania danej części wykładziny. Przykładowo, na korytarzu będzie to konieczne zdecydowanie częściej niż w pomieszczeniach pracowniczych i prywatnych gabinetach.

Czyszczenie wykładzin biurowych Warszawa

Samo odkurzanie, choć może usuwać nawet do 80% zanieczyszczeń, nie pozwoli zadbać o idealną czystość i świeżość wykładziny. Jej runo należy również regularnie prać, tak często jak tego wymaga, czyli nawet raz w miesiącu w miejscach mocno eksploatowanych i przynajmniej dwa razy w roku w miejscach mniej narażonych na zabrudzenia. Warto zlecić w tym celu profesjonalne czyszczenie wykładzin biurowych w Warszawie, w ramach którego firma dostosuje metodę prania do potrzeb klienta, rodzaju i stopnia zabrudzenia oraz typu wykładziny. Pranie wykładzin może odbywać się na sucho, jeśli firma nie jest w stanie wygospodarować czasu na wysuszenie runa. Zaleca się jednak, aby przynajmniej raz na jakiś czas wybrać jedną z metod prania na mokro, na przykład pranie ekstrakcyjne, po którym wykładzina schnie około 6 godzin. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się efektem idealnie czystej, odświeżonej i wolnej od alergenów wykładziny, która wygląda jak nowa.

Zapobieganie zabrudzeniom

O wykładziny biurowe warto dbać nie tylko poprzez regularne odkurzanie i profesjonalne pranie runa, ale również poprzez zapobieganie zabrudzeniom. Po pierwsze, firma może zastosować dobrej jakości maty wejściowe, które zatrzymują w sobie błoto, piasek, wodę czy ścieg z drobinkami soli, szczególnie szkodliwej dla włókien. Korzystanie z nich pozwoli w dużej mierze ograniczyć ilość zanieczyszczeń wnoszonych na podeszwach butów pracowników. Innym rozwiązaniem będzie też szatnia pracownicza, w której osoby zatrudnione zyskają możliwość zmiany obuwia na wygodniejsze, przeznaczone do użytku wewnętrznego. 

Wykładzinę biurową należy chronić też przed wnikaniem brudu. Nie można odkładać prania runa, widząc na nim wyraźne plamy, które mogą pojawiać się na podłodze każdego dnia. Pracownicy powinni zgłaszać wszelkiego typu “wypadki”, jak rozlany na wykładzinę napój, osobom zajmującym się codziennym sprzątaniem w biurze. Wszelkie tego typu zabrudzenia warto usuwać bowiem na bieżąco, zanim plama przyschnie, zostanie wtarta głębiej lub odbarwi runo.

Podobne wpisy