Jakie korzyści wynikają z zakupu domu bliźniaka?

Dom bliźniak jest interesującą inwestycją, która stanowi kompromis pomiędzy domem wolnostojącym a domem w zabudowie bliźniaczej. Domy w zabudowie bliźniaczej mają jedną wspólną ścianę, ale mogą mieć osobne elewacje. Bliźniak jest o wiele bardziej atrakcyjny cenowo niż dom wolnostojący, ale istnieje jeszcze kilka innych czynników, na które warto zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Dogodna lokalizacja

Domy bliźniaki są często budowane w atrakcyjnej lokalizacji, w kameralnych dzielnicach miasta, albo na jego przedmieściach. Atrakcyjna lokalizacja dla każdej osoby może znaczyć coś innego, ale zazwyczaj pożądane są podstawowe udogodnienia życia codziennego, takie jak:

– bliski dojazd do pracy,

– dostępność miejsc usługowo-handlowych oraz szkół i przedszkoli.

Decydując, czy warto kupić dom bliźniak, warto pamiętać, że takie zabudowania znajdują się zazwyczaj w miejscach, gdzie jest dobry dojazd do miasta, a jednocześnie można odpocząć od hałaśliwego miasta, poczucie swobody umożliwia dostęp do własnego ogródka.

Bezpieczeństwo i wygoda

Dzięki połączeniu dwóch domów w jeden zyskuje się jedną wspólną ścianę, taki sposób pozwala zaoszczędzić dużo miejsca, powierzchnia działki może być węższa i mniejsza. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ gruntu w pobliżu dużych miast jest bardzo wysoka. Połączenie dwóch budynków jedną ścianą przekłada się na niższe koszty budowy, a także ogrzewania wnętrza. Dom bliźniak może mieć także jedno przyłącze elektryczne i wodno-kanalizacyjne. W przypadku takiego projektu nie ma tyle swobody jak w domu wolnostojącym, trzeba brać pod uwagę, ze w niewielkiej odległości mieszkają sąsiedzi. Jednak stosowane obecnie rozwiązania architektoniczne umożliwiają znaczne zminimalizowanie takich niedogodności. Domy bliźniaki mają oddzielne wejścia i garaże, a tarasy znajdują się w innych miejscach, podwórka są zazwyczaj oddzielone gęstym żywopłotem albo wysokim płotem. Zakup domu bliźniaka umożliwia korzystanie z bliskości natury i swobody przy jednoczesnych niższych kosztach budowy i utrzymania.

O czym warto pamiętać przed zakupem bliźniaka?

Zastanawiając się, czy warto kupić dom bliźniak, trzeba pamiętać, że taki rodzaj budynku zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa, niż dom wolnostojący. Bliskie sąsiedztwo może mieć także zalety, pod nieobecność gospodarzy posesja jest cały czas pod kontrolą. Jest to także bezpieczny sposób mieszkania dla seniorów i rodzin z małymi dziećmi, kiedy zdarzy się jakiś wypadek, zawsze można poprosić o pomoc sąsiada. Zalety wynikające z zakupu bliźniaka to między innymi:

– możliwość mieszkania wielopokoleniowego w dwóch niezależnych domach,

– wspólna ściana nie wymaga izolacji cieplnej,

– część kosztów budowy i doprowadzenia przyłączy jest dzielona na pół,

– bliźniak może być wybudowany na dwóch sąsiadujących działkach albo jednej wspólnej,

– kupno bliźniaka jest korzystne finansowo.

Dom bliźniak nie wymaga zachowania wymaganych odległości od sąsiednich ścian budynku, dzięki temu może być budowany na niewielkiej działce. Kupno niedrogiej nieruchomości z dobrym dojazdem do centrum miasta i położonej w ładnej okolicy jest obecnie marzeniem wielu osób, kupno domu w zabudowie bliźniaczej jest w takim wypadku dobrym rozwiązaniem. Trzeba również pamiętać, ze w przypadku remontu dachu albo elewacji wszystkie takie czynności trzeba uzgadniać  z sąsiadem, są dopuszczalne pewne różnice w wyglądzie, ale wygląd zewnętrzny bliźniaka powinien być spójny.