Jaki mechanizm do rolet rzymskich wybrać? Przegląd dostępnych rozwiązań
Rolety rzymskie charakteryzują się eleganckim designem, który zmienia styl każdego wnętrza. Można dopasować je zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tradycyjnych – nie tylko pod względem rodzaju, koloru czy wzoru tkaniny, ale także pod względem sposobu obsługi, czyli zastosowanego mechanizmu. Jakie systemy do rolet wyróżniamy? Czym charakteryzuje się każdy mechanizm do rolety rzymskiej? Sprawdź!
System do rolet rzymskich – co mamy do wyboru?
„Roleta rzymska mechanizm” to jedno z częściej wyszukiwanych w sieci haseł. Nic w tym dziwnego, bowiem wybrany stelaż do rolety rzymskiej definiuje sposób jej obsługi, a tym samym komfort użytkowania rolety. Do wyboru mamy przede wszystkim:
- stelaż do rolet rzymskich łańcuszkowy/koralikowy,
- stelaż do rolet rzymskich sznurkowy,
- stelaż do rolet rzymskich z napędem elektrycznym.
Który zestaw do rolety rzymskiej warto więc wybrać?
Rolety rzymskie mechanizm koralikowy – kiedy się sprawdzi?
Warto wiedzieć, że mechanizm do rolet rzymskich łańcuszkowy i koralikowy działają tak samo – mogą jedynie różnić się materiałem wykonania (metal lub plastik). Jeśli chodzi o rolety rzymskie mechanizm łańcuszkowy sprawdza się przede wszystkim w przypadku okien o standardowym rozmiarze. Sterowanie takim systemem jest proste. Wystarczy pociągnąć tylne koraliki w dół, aby obniżyć materiał lub pociągnąć w dół przednie koraliki, aby roletę podnieść. W systemie łańcuszkowym/koralikowym zawsze stosuje się mechanizm blokujący, który zatrzymuje roletę na wybranej wysokości. Długość łańcuszka jest zawsze taka sama, ponieważ jest on zawijany na estetycznie zakrytej rolce. Poza tym, łańcuszki czy koraliki prezentują się estetycznie w oprawie okiennej. Jeśli chodzi o koralikowy mechanizm do rolet rzymskich cena tego wariantu plasuje się pomiędzy ceną mechanizmu sznurkowego a elektrycznego.
Rolety rzymskie mechanizm sznurkowy – kiedy wybrać?
Najprostsze systemy rolet rzymskich to warianty sznurkowe. Z reguły posiadają one mechanizm blokujący, z pomocą którego można zatrzymać roletę na wybranej wysokości. Aby odblokować system, wystarczy ustawić sznurek pod odpowiednim kątem, a następnie podnieść lub opuścić materiał. Często stosuje się ten mechanizm do rolety rzymskiej na karnisz. Sprawdza się on głównie przy roletach niewielkich, z lekkiego materiału.
Rolety rzymskie mechanizm elektryczny – jakie ma zalety?
Jaki mechanizm do rolet rzymskich wybrać, kiedy zależy nam na maksymalnej wygodzie? Z pewnością najlepszą opcję stanowi wtedy mechanizm kasetowy do rolet rzymskich z napędem elektrycznym, sterowany zdalnie pilotem. Jest to rozwiązanie nie tylko komfortowe w obsłudze, ale też niezbędne, jeśli roleta znajduje się w trudno dostępnym miejscu lub gdy jest na tyle duża, że podnoszenie jej ręcznie z pomocą sznurka czy łańcuszka byłoby niemożliwe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze systemu rolet rzymskich?
Jeśli chodzi o mechanizmy do rolet rzymskich producent tego typu przesłon okiennych z reguły oferuje swoim klientom wybór nie tylko pomiędzy system sterowania roletą, ale również pomiędzy konstrukcją całej oprawy. Przykładowo, roleta rzymska kasetowa montowana jest na ramie najczęściej wraz z dodatkowym elementem, jakim są prowadnice do rolet rzymskich. Odpowiadają one za estetyczny wygląd rolety i sprawiają, że materiał przylega do ramy również wtedy, kiedy okno jest uchylone. Niekiedy najistotniejszy dla użytkownika jest natomiast mechanizm do rolet rzymskich bezinwazyjny, czyli taki system, który zakłada się na skrzydło lub przykleja do ramy okiennej.