Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu?

Nawierzchnie z kostki brukowej cieszą się dużą popularnością, szczególnie na prywatnych posesjach. Ich właściciele muszą niestety często borykać się z problemem, jakim jest pokrywanie kostki mchem. W jaki sposób skutecznie uporać się z mchem, by kostka zachowała walory estetyczne przez długi czas?

Dlaczego na kostce brukowej pojawia się mech?

Widok mchu na kostce brukowej jest na tyle powszechny, że nie wszyscy zwracają uwagę na to zjawisko. Przyczyną pojawiania się go jest zacienienie oraz wilgoć. Tego typu roślinność występuje w miejscach, do których przez większą część dnia nie docierają promienie słoneczne. Do powstawania mchu przyczynia się też mycie kostki brukowej wodą. Co więcej, wykwity mogą się nasilić na skutek przemian wodorotlenowych, w związku z czym pokazują się nierzadko dopiero po przeprowadzonym remoncie. Gdy tylko zauważy się mech na kostce brukowej, należy zacząć działać, ponieważ po rozrośnięciu się będzie zdecydowanie trudniejszy do usunięcia.

Domowe sposoby na usuwanie mchu z kostki brukowej

Na początek warto spróbować zastosować domowe metody walki z mchem. To rozwiązanie sprawdzi się, gdy wykwity pokrywają niewielką powierzchnię. Pierwszy sposób to przygotowanie roztworu z octu i wody w proporcjach 2:1. Do mikstury dobrze jest dodać odrobinę płynu do mycia naczyń, by lepiej przylegała do powierzchni. Specyfik nanosi się w miejsce występowania mchu, przy jednoczesnym ominięciu ogrodowej roślinności. Jeśli po kilku dniach problem nie zniknie, można zastosować ponownie sam ocet bez dodatku wody. Inny sposób to posypanie szczelin w kostce brukowej sodą oczyszczoną i odczekanie kilku dni.

Usuwanie mchu z kostki brukowej chemią

Jeśli domowe sposoby zawodzą, warto sięgnąć po specjalne preparaty biobójcze. To rozwiązanie powinno jednak być ostatecznością, ponieważ specyfiki mogą zagrozić trawie bądź roślinom dekoracyjnym. Należy korzystać z nich ostrożnie, gdyż kontaktu z nimi nie mogą mieć przez dłuższy czas dzieci ani zwierzęta domowe. Podczas aplikowania środka konieczne jest założenie okularów ochronnych i rękawiczek.

Mechaniczne metody usuwania mchu z kostki brukowej

Usuwanie mchu metodami mechanicznymi jest najszybszym sposobem na wyczyszczenie kostki. Można pozbyć się go ręcznie, wyrywając go, lub czyszcząc drucianą szczotką kostkę i szczeliny w nawierzchni. Zielony nalot usunie też strumień wody z myjki ciśnieniowej. Mech likwiduje się także wypalając go przy użyciu palnika gazowego. Ta metoda umożliwia precyzyjne pozbycie się problemu.