Przydomowa oczyszczalnia ścieków – kiedy ją wybudować? Przed czy po budowie domu?

Zanim zdecydujemy się na budowę domu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, a dokładniej fakt, czy w danym miejscu jest możliwość przyłączenia nieruchomości do publicznej sieci kanalizacyjnej. Jeśli nie, wtedy musimy podjąć odpowiednie kroki, aby przygotować efektywny system gromadzenia oraz oczyszczania ścieków. To niezbędne w celu legalnego zamieszkiwania postawionej nieruchomości. Zobacz, kiedy i jak zaplanować budowę nieruchomości z przydomową oczyszczalnią ścieków.

Jak zaplanować budowę domu z przydomową oczyszczalnią ścieków?

Wbrew pozorom zaplanowanie budowy domu wraz z przydomową oczyszczalnią ścieków nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wiele nieruchomości budowanych poza terenem miast ma problem z tym, aby przyłączyć się do publicznej kanalizacji. To spory problem, który można rozwiązać tylko na kilka sposobów. Najkorzystniejsza opcja to inwestycja w szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest nie tylko wydajna, ale też bezobsługowa i ekologiczna. 

Zanim zaczniesz planować, koniecznie weź pod uwagę koszt przydomowej oczyszczalni ścieków. To podstawa, aby dobrze zaplanować swój budżet i pokryć wszystkie koszty takiego przedsięwzięcia bez problemów finansowych.

Instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków – kiedy ją wybudować?

Jest wiele czynników, które przemawiają zarówno za inwestycją w przydomową ekologiczną oczyszczalnię ścieków jeszcze przed wybudowaniem domu, jak i po zakończeniu budowy. Przejrzyj najistotniejsze czynniki determinujące opłacalność inwestycji w przydomowy system oczyszczalni ścieków zarówno przed, jak i po budowie domu.

Za instalacją oczyszczalni przed budową domu przemawiają:

  1. Możliwość uwzględnienia oczyszczalni w ogólnym planie zagospodarowania działki, co pozwala na optymalne rozmieszczenie wszystkich elementów infrastruktury.
  2. Prace ziemne i instalacyjne mogą być łatwiejsze do przeprowadzenia na działce jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, co może obniżyć koszty instalacji.
  3. Dzięki wcześniejszej instalacji, oczyszczalnia jest gotowa do użytku od momentu zamieszkania, co jest szczególnie ważne w przypadku domów bez dostępu do miejskiej kanalizacji.

Za instalacją oczyszczalni po budowie domu przemawiają:

  1. Można precyzyjniej ocenić wielkość i typ oczyszczalni, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego gospodarstwa domowego, bazując na rzeczywistym zużyciu wody i ilości wyprodukowanych ścieków.
  2. Budowa domu jest dużym wydatkiem, a instalacja oczyszczalni w późniejszym czasie pozwala rozłożyć koszty inwestycji.

Ile kosztuje ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków dla nowego domu?

Tak naprawdę ciężko wskazać jednoznaczne koszty wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Wiele zależy od lokalizacji, poziomu skomplikowania prac ziemnych, długości instalacji oraz wielkości zbiornika. Średnio przyjmuje się, że koszt przydomowej oczyszczalni ścieków to wydatek na poziomie do 10 000 złotych w górę, zależnie od producenta oraz firmy, która zajmie się montażem i pracami ziemnymi.

Podobne wpisy